Plitwice – chorwacki klejnot

Szepnij słówko
Facebook
INSTAGRAM
Google+
http://maniapodrozowania.eu/plitwice-chorwacki-klejnot/
E-mail
RSS

Plitwice to najbardziej malowniczy z parków narodowych Chorwacji i najczęściej odwiedzany.

Plitwice

Zazwyczaj pędzimy wprost autostradą na chorwackie wybrzeże, spragnieni słońca i szumu morskich fal. Bez oglądania się na to, co po drodze. Żeby zobaczyć Plitwice, trzeba z autostrady zboczyć na drogę lokalną i poświęcić przynajmniej parę godzin. Ale zdecydowanie warto – a te kilka godzin to będzie zdecydowanie za mało i zostawi Wam spory niedosyt.

Plitwice to popularna skrótowa nazwa Parku Narodowego Jezior Plitwickich. To jedyny chorwacki park narodowy położony z dala od morza (ok. 200 km). Znajduje się w centralnej Chorwacji, blisko granicy bośniackiej, ok. 140 km na wschód od Zagrzebia, przy drodze nr 1 łączącej Karlovac z miejscowością Korenica. To obszar Gór Dynarskich, a konkretnie wschodnia część pasma Mala Kapela. Co takiego niezwykłego jest w Plitwicach? Przede wszystkim niesamowity krajobraz, jaki tworzą turkusowe jeziora (jest ich 16) z krystaliczną przejrzystą wodą położone w głębokiej wapiennej dolinie wraz z niezliczonymi wodospadami. Od 1979 roku Plitwice są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Jeziora otacza jodłowo – bukowa puszcza, w której można spotkać nawet rysie, wilki i niedźwiedzie, choć raczej z dala od miejsc obleganych przez turystów. W przejrzystych wodach jezior i potoków kłębią się pstrągi i strzeble potokowe. W tym parku narodowym nie znajdziecie zabytków kultury – niepodzielnie panuje tu dzika, pierwotna przyroda.

Wycieczkę do Plitwic warto starannie zaplanować. Zwiedzanie parku to tak naprawdę kilkukilometrowy spacer. Do wyboru jest kilka wariantów tras, od krótkich, liczących 3-4 km, podczas których można zobaczyć najbardziej malownicze fragmenty parku, po blisko 20-km marsz, podczas którego obejdziecie wszystkie jeziora dookoła. Wybór trasy jest w dużej mierze powiązany z wyborem wejścia do parku i parkingu, na którym zostawicie auto. Do wyboru są dwa spore place przy drodze nr 1, oczywiście płatne (7 Kn/h), przy obu wejściach. Jedno (nr 1) znajduje się przy północnym skraju parku i jest optymalne dla dłuższych, obejmujących cały obszar parku, tras. Wejście nr 2, usytuowane bardziej na południe, będzie lepsze dla krótszych wypadów. Mapkę z trasami macie na odwrocie biletu, a bardziej dokładną kupicie przy kasach, gdzie też można zasięgnąć fachowej informacji i pomocy przy wyborze trasy.

Spacerując po parku poruszamy się głównie ścieżkami i drewnianymi pomostami. Są poprowadzone brzegami jezior i trawertynowymi groblami, biegnąć często tuż nad szumiącą wodą. Plusk i szum wody będą Wam towarzyszyć przez prawie cały czas. Część tras to rejs stateczkiem po największym jeziorze parku – Kozjak, część trasy powrotnej można pokonać elektryczną kolejką. Niezależnie od tych udogodnień wygodne trekingowe buty to podstawa przy zwiedzaniu Plitwic. Warto też wziąć ze sobą zapas wody do picia i prowiant – na terenie parku punkty gastronomiczne są dosłownie pojedyncze. Pamiętajcie też, że Plitwice leżą w górach – więc pogoda potrafi się tu szybko zmieniać. Do tego powinno być chłodniej, niż nad morzem – co w lecie oznacza odpoczynek od upałów, a na wiosnę i jesień – że może być naprawdę chłodno. Trzeba więc pomyśleć o czymś cieplejszym do ubrania.

Co jeszcze warto wiedzieć? Do Plitwic możecie zabrać swojego czworonoga, cały czas musi jednak być zapięty na smyczy. Ze względu na to, że ścieżki i kładki są dość wąskie, to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Jeśli chodzi o nocleg w okolicy, przy samym parku znajduje się kilka – dość drogich – hoteli. W okolicznych miejscowościach (od Slunj po Rakovicę) znajdziecie też mnóstwo kwater prywatnych. I na koniec ciekawostka: Plitwice były filmowym plenerem. W latach 70. nakręcono tu jedną z części jugosłowiańskich filmów o przygodach Winnetou – Winnetou i Skarb w Srebrnym Jeziorze. Naprawdę: jadąc w tym roku nad chorwackie morze, zahaczcie o Plitwice.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *