Wczasy w Chorwacji – noclegi

Szepnij słówko
Facebook
INSTAGRAM
Google+
http://maniapodrozowania.eu/wczasy-w-chorwacji-noclegi/
E-mail
RSS

W Chorwacji znajdziecie i jedne z najlepszych hoteli Europy, i tanie (i skromne) kwatery prywatne. Nie zapominajmy też o licznych kempingach. Co zatem wybrać i jak dopasować do swojego pomysłu na wczasy w Chorwacji?

Wczasy w Chorwacji
Riwiera Makarska – Brela

Jako pomysł na wczasy Chorwacja jest znakomitym wyborem. Zacznijmy od odrobiny geografii: patrząc na mapę widzimy, że Chorwacja zagarnęła dla siebie większość wschodniego wybrzeża Adriatyku. Długość wybrzeża w Chorwacji to aż 5835 km (Polski – 775 km). Tak długia linia brzegowa to przede wszystkim zasługa licznych wysp i półwyspów, usytuowanych równolegle do linii lądu, tworzących unikalne wybrzeże dalmatyńskie. Żeby ułatwić nawigację, wprowadźmy kilka umownych nazw krain chorwackich. Na północy dominuje duży zwarty półwysep w kształcie serca – to pełna zabytków Istria, ulubione miejsce wypoczynku turystów z Włoch. Na południe od Istrii, pomiędzy miastami Rijeka i Zadar, rozciąga się wybrzeże zwane Kvarnerem. Na południe od Zadaru mamy już Dalmację: pomiędzy Zadarem a Splitem Północną, między Splitem a króciutkim wybrzeżem bośniackim w Neum – Środkową, oraz na południe od Neum Południową. Na wysokości Dalmacji Środkowej znajdują się trzy wyspy, gdzie znajduje się szczególnie dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna: Hvar, Brać i Korćula. Właściwie na całym wybrzeżu znajdziemy i urokliwe plaże, i turystyczne kurorty, chociaż ich charakter będzie nieco inny w każdym regionie. Przyjrzyjmy się zatem możliwościom zakwaterowania, w których możemy spędzić nasze wczasy w Chorwacji.

Hotele w Chorwacji są – w stosunku do liczby pozostałych typów noclegów i do innych krajów – nieliczne. Na Istrii i w Kvarnerze jest generalnie hoteli więcej i częściej znajdziemy duże obiekty z własną plażą i bogatym zapleczem rekreacyjnym, położone poza miejscowościami, na południu jest więcej obiektów małych, rodzinnych, znajdujących się w miasteczkach. Nie będzie problemu ze znalezieniem propozycji dla nawet najbardziej wymagających: na przykład w okolicach Zadaru znajduje się, uważany za jeden z najbardziej eleganckich i luksusowych obiektów nad Adriatykiem, hotel Iadera*****, a w najbliższej okolicy jest jeszcze kilka obiektów o standardzie 4-5*. Sporo obiektów najwyższej klasy znajdziemy też w Dubrowniku i jego okolicach, oraz na Istrii, w okolicach Rovinja. O rezerwacji miejsc w hotelach, zarówno tych luksusowych, jak i o skromniejszym standardzie, trzeba myśleć z dużym wyprzedzeniem, zwłaszcza, jeśli planujemy wczasy w Chorwacji w lipcu lub sierpniu, dlatego, że pokoje hotelowe są wykupywane przez biura podróży na cały sezon. W ofercie hoteli mamy noclegi z wyżywieniem, co najmniej ze śniadaniami. Najczęściej spotkamy wyżywienie dwa razy dziennie, śniadania i obiadokolacje, natomiast formuła All Inclusive, bardzo lubiana przez Polaków, jest dostępna tylko w niektórych obiektach. Hotele będą najdroższą opcją, jeśli chodzi o wczasy w Chorwacji – ten kraj jest bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnym we Włoszech, Niemczech, Francji czy Austrii, i ceny hoteli będą dopasowane raczej do portfeli turystów z Europy Zachodniej.

Najpopularniejszą formą zakwaterowania w Chorwacji są apartamenty i kwatery prywatne. Spotkamy je na całym wybrzeżu, ze szczególnym uwzględnieniem Riwiery Makarskiej, czyli wybrzeża Dalmacji Środkowej. W popularnych miejscowościach turystycznych Riwiery, takich, jak Brela, Baśka Voda, Tućepi, Makarska czy Podgora, praktycznie w każdym domu znajdziemy jakieś pokoje lub mieszkania do wynajęcia. Jak je poznamy? Na domach, gdzie wynajmuje się kwatery lub apartamenty, znajdują się granatowe prostokątne tabliczki z napisem SOBE lub APARTAMANI oraz oznaczeniem gwiazdek. SOBE oznacza pokoje (soba – pokój po chorwacku), albo z własną łazienką, albo z dostępem do wspólnej, oraz często z dostępem do wspólnej kuchni – ale to już nieobowiązkowo. APARTAMANI to już oddzielne jednostki mieszkalne, często kilkupokojowe, z własnym aneksem kuchennym lub kuchnią i z własną łazienką. Zarówno apartamenty, jak i pokoje są wynajmowane bez wyżywienia, z tym, że często gospodarze proponują wykupienie wyżywienia w zaprzyjaźnionej restauracji. Ani kwater, ani apartamentów nie musicie rezerwować z wyprzedzeniem, o ile nie planujecie wyjazdu w lipcu lub w sierpniu – w szczycie sezonu zapewne też uda się znaleźć coś na miejscu, ale wybór będzie mocno ograniczony i szukanie może zająć naprawdę sporo czasu. Natomiast z wcześniejszą rezerwacją nie powinno być najmniejszego problemu: w tej chwili funkcjonuje bardzo dużo portali oferujących wynajem kwater na wczasy w Chorwacji, znajdują się też one w ofercie wielu biur podróży. Cenowo będą oczywiście bardziej atrakcyjne od hotelu, ale w szczycie sezonu trzeba się liczyć z wydatkiem przynajmniej ok. 50 EUR/dzień/apartament dla 4 osób, mniejsze apartamenty nie są dużo tańsze. Często trzeba w planach uwzględnić opłaty dodatkowe – np. za klimatyzację, taksę klimatyczną, parking publiczny. A, i jeszcze jedna ważna rzecz: w sezonie turnusy najczęściej trwają od soboty do soboty i z wynajęciem czegoś w innych dniach możecie mieć kłopot. Poza sezonem już nie będzie z tym problemu.

Najtańszą opcją na wczasy w Chorwacji będzie kemping. Wzdłuż całego wybrzeża, a także na wyspach, jest ich sporo, i w ogromnej większości są położone blisko plaży, dobrze wyposażone, z zadbanymi węzłami sanitarnymi, i bogatym zapleczem: barami, restauracjami, placami zabaw dla dzieci i basenami. Na kempingu można rozbić się z własnym namiotem, ale także wynająć porządnie wyposażony domek. Najczęstszymi gośćmi kempingów są jednak miłośnicy karawaningu – ich kampery i przyczepy z całej Europy widać w całej Chorwacji. W sezonie na kempingach w popularnych miejscach bywa tłoczno, natomiast poza sezonem kempingi wyraźnie pustoszeją i jednocześnie tracą wiele ze swego uroku.

Wiecie już, jak na te wczasy w Chorwacji dojechać, i jakie są możliwości załatwienia noclegu. No to w następnym odcinku zapraszamy do najważniejszego tematu: GDZIE jechać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *