Dokąd do Bułgarii: Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg?

Szepnij słówko
Facebook
INSTAGRAM
Google+
http://maniapodrozowania.eu/zlote-piaski-czy-sloneczny-brzeg/
E-mail
RSS

Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg? Od lat te dwa kurorty położone w Bułgarii nad Morzem Czarnym walczą o palmę pierwszeństwa w popularności wśród turystów i wczasowiczów. Który wybrać?

Słoneczny Brzeg
Słoneczny Brzeg

Zacznijmy od tego, co łączy oba kurorty i ich szeroko rozumiane okolice. Złote Piaski i Słoneczny Brzeg to najbardziej znane kurorty w Bułgarii. Powstały pod koniec lat 50. XX w i były wymarzonym miejscem wypoczynku dla mieszkańców demoludów. Położone są na zachodnim wybrzeżu Morza Czarnego, w odległości ok. 110 km od siebie. Oba znajdują się w stosunkowo niewielkiej odległości od większych miast, które mają własne lotniska: Słoneczny Brzeg leży ok. 35 km na północ od Burgas, a Złote Piaski ok. 18 km na północ od Warny. W obu kurortach znajdziecie ogromną liczbę hoteli, pensjonatów i innych obiektów noclegowych, oba mają także znakomicie rozbudowaną gastronomię i segment rozrywkowy – generalnie oba zapewniają turystom i wczasowiczom z całej Europy wszystko, czego mogą i mogliby potrzebować.

Najważniejszą sprawą na urlopie dla wielu osób jest plaża. I jeśli o plażę chodzi, również jest wiele podobieństw pomiędzy Złotymi Piaskami a Słonecznym Brzegiem. W obu znajdziecie piękne, ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże, w większej części zagospodarowane i oddzielone od miasteczka promenadą. Dłuższa i szersza plaża jest w Słonecznym Brzegu, z łagodniejszym zejściem do morza – można nią dojść aż do zabytkowego Nessebaru. W Złotych Piaskach główna plaża ma 4 km długości, a od sąsiednich plaż Kabakum i Kranevo jest oddzielona skalnymi klifami. Ponadto Złote Piaski uchodzą za nieco bardziej rozrywkową miejscowość, za to w Słonecznym Brzegu, który jest także większy, więcej znajdziemy atrakcji dla dzieci.

Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg? Wybór jest naprawdę trudny. Sprawdziliśmy podobieństwa, znajdźmy różnice. Tak naprawdę to jest właściwie jedna: Słoneczny Brzeg jest położony na płaskim terenie, natomiast Złote Piaski na klifie. To powoduje, że zabudowa Złotych Piasków jest luźniejsza, a w miasteczku jest dużo zieleni i hotele wydają się być położone bardziej kameralnie i zacisznie. To wpływa także na kwestię dojścia do plaży: z większości hoteli trzeba pokonać trochę schodów, aby się na nią dostać. Ale dzięki temu z wyżej położonych obiektów są piękniejsze widoki… Reasumując, rodzinie z małymi dziećmi (np. jeszcze w wózku) polecalibyśmy raczej Słoneczny Brzeg, a tym, którzy przede wszystkim chcą się dobrze bawić, raczej Złote Piaski.

Patrząc na oferty biur podróży można czasem odnieść wrażenie, że na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego są tylko te dwa kurorty i nic więcej. A to przecież nie jest prawda: w wielu mniejszych miejscowościach znajdziemy i piękne plaże, i znakomitą infrastrukturę, często przy znacznie bardziej kameralnej atmosferze. Wśród takich mniej znanych kurortów trzeba wymienić takie miejsca, jak Albena, Św. Konstantyn i Elena, Obzor, Elenite, Ravda, Pomorie czy Primorsko. Niektóre (Albena, Elenite) będą bardziej ekskluzywnymi kurortami z najwyższej jakości obsługą i cenami międzynarodowymi, pozostałe, skromniejsze i mniej rozwinięte, kusić będą świetnymi cenami. Niezależnie jednak od tego, który kurort obierzecie za swój wakacyjny cel, wszędzie w tym sezonie ceny powinny należeć do najniższych w Europie. Bułgaria będzie hitem tego sezonu – tego jesteśmy pewni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *